GRAND COUNCIL OF CRYTIC MASONS

OF THE STATE OF MISSOURI

2019 Grand Master - Wayne B. Fryer

Wayne B. Fryer
Most Illustrious Grand Master
of the Grand Council of Cryptic Masons
of the State of Missouri
2019-2020

2019 Grand Council Officers

GRAND COUNCIL OFFICERS

2019-2020

Wayne B. FryerGRAND MASTERmoc.kooltuo@5yugllaf
Christopher E. TilleyDeputy Grand Mastermoc.liamg@9nosamcitpyrc
Donald MacCormickGrand Principal Conductor of the Workmoc.cam@kcimroccamd
Donald L. TrabueGrand Treasurerten.tekcos@tra-art
Kevin B. SampleGrand Recordermoc.liamg@36elpmas.nivek
Michael S. SmithGrand Captain of the Guardmoc.liamg@66htimssekim
Paul L. DanielsGrand Conductor of the Councilmoc.oohay@dyspdp
Matthew D. RuthGrand Marshalmoc.liamtekcor@htur.ttam
Dennis W. HouckGrand Stewardmoc.nsm@sinnedkcuoh
William D. WoolseyGrand Sentinelmoc.liamg@1891yesloowlliw
James W. WoodsAssistant Grand Sentinelmoc.tendif@sdoowjj
James B. StephensonAssistant Grand Sentinelmoc.liamg@012nosnehpetsj
Adam M. IwanowAssistant Grand Sentinelmoc.liamtoh@wonawi.mada
Roy L. GilkeyGrand Chaplainmoc.liamg@yekliglr
Taz A. MeyerAssistant Grand Chaplainmoc.liamg@zat.reyem
Steven C. MonrotusGrand Organistmoc.liamg@dmdsutornomcs
Daniel E. QuesenberryGrand Choristermoc.liamg@rdyrrebneseuq
William G. SnyderGrand Historianmoc.oohay@3591leroz
Richard RiepeGrand Lecturermoc.liamg@epeirar
Larry F. WaltersGrand Photographermoc.liamg@16derfyrral
Donald E. GilkersonAssistant Grand Photographermoc.oohay@nodnosreklig
Debbie L. HansonExecutive Assistant to the Grand Recordergro.etirkroyom@ryg
2019 Grand Council RDGM

REGIONAL DEPUTY GRAND MASTERS

Regional Deputy Grand MasterRegionemail address
VacantRegion 1-
Daryl L. PriceRegion 2ten.knilneddus@100ecirpd
Bobbie WhiteRegion 3Amoc.liamg@eibbobck
Aaron E. RoseRegion 3Bmoc.liamg@enoraaesor
Michael. C. RohmanRegion 4moc.loa@88namhorm
Terry D. CoppotelliRegion 5moc.liamtoh@illetoppoc_yrret
James L. Woodfin, JrRegion 6moc.liamg@9904nifdoowrj
Edward L. ChoateRegion 7Amoc.liamg@ldwdeetaohc
William "Kip" Davis, IIRegion 7Bmoc.liamg@10nrkvad
2019 Grand Council RDGL

REGIONAL DEPUTY GRAND LECTURERS

Regional Deputy Grand LecturerRegionemail address
Jerry L. MilesRegion 1moc.wolforreC@selimj
Ronald E. Wood, Jr.Region 2moc.evileojts@1rjwer
Jeffrey L. Fielder-BeyRegion 3Amoc.liamg@cklarenegnacirema
Donald E. GilkersonRegion 3Bmoc.oohay@nodnosreklig
Donald H. VandegriffeRegion 4ten.letyrutnec@yobhctud
Taz A. MeyerRegion 5moc.liamg@zat.reyem
Tim L. MorganRegion 6moc.oohay@213nagrommit
Gerald McCoyRegion 7Amoc.loa@yoccmxerg
David R. PhilipsRegion 7Bmoc.liamg@8302spillihpdivad

COMMITTEES

ADDRESS OF THE GRAND MASTER
Aaron M. ShoemakerChairmanmoc.rekameohsnoraa@etirkroy
Todd A. Schulzeten.labolgcbs@60eeknaytc
CREDENTIALS
Philip W. EngelChairmanten.tekcos@potllih
Terry R. Strusemoc.oohay@esurtsrt
Robert L. Schmidtten.sitk@56raelcjb
FINANCE & ACCOUNTS
David C. WitteChairmangro.hcraht9@divad
Mike Smithmoc.liamg@66htimssekim
Donald A. TrabueEx-officioten.tekcos@tra-art
Kevin B. SampleEx-officiomoc.liamg@36elpmas.nivek
Russell S. HansonEx-officioude.iruossim@rnosnah
Grand Council Advancing Line Officers
JURISPRUDENCE
Glenn E. MeansChairmanten.labolgcbs@snaemjmg
Todd A. Schulzeten.labolgcbs@5eeknaytc
Kevin B. Samplemoc.liamg@36elpmas.nivek
William G. Snydermoc.oohay@3591leroz
Aaron M. Shoemakermoc.rekameohsnoraa@etirkroy
RETURNS OF COUNCILS
Phillip W. EngelChairmanten.tekcos@potllih
Robert L. Schmidtten.sitk@56raelcjb
Harley L. Kropfmoc.tenomen@fporkh
AUDIT
Stanton T. Brown, IIChairmanmoc.loa@IIBS
Grand Council Advancing Line Officers
ANNUAL ASSEMBLY PLANNING
Wayne B. FryerChairmanmoc.kooltuo@5yugllaf
Christopher M. Tilleymoc.liamg@9nosamcitpyrc
Donald MacCormickmoc.cam@kcimroccamd
Michael S. Smithmoc.liamg@66htimssekim
Willam C. Woolseymoc.liamg@1591loowcw
CHARITY & CHARITY ENDOWMENT FUND
William G. SnyderChairmanmoc.oohay@3591leroz
Christopher E. Tilleymoc.liamg@9nosamcitpyrc
Michael S. Smithmoc.liamg@66htimssekim
Paul L. Danielsmoc.oohay@dyspdp
EDUCATION: GRAND COUNCIL MERIT AWARD
Donald MacCormickChairmanmoc.cam@kcimroccamd
Wayne B. Fryermoc.kooltuo@5yugllaf
Paul L. Danielsmoc.oohay@dyspdp
EDUCATION: CRYPTIC EDUCATION – FREEMASONRY 2.5
Aaron M. ShoemakerChairmanmoc.rekameohsnoraa@etirkroy
Christopher E. Tilleymoc.liamg@9nosamcitpyrC
Michael S. Smithmoc.liamg@66htimssekim
Matthew D. Ruthmoc.liamtekcor@htur.ttam
ENDOWED MEMBERSHIP
David C. WitteChairmangro.hcraht9@divad
Bob L. Detherowten.knilhtrae@worehtedbob
Kevin B. SampleEx – Officiomoc.liamg@36elpmas.nivek
Donald L. TrabueEx – Officioten.tekcos@tra-art
GENERAL GRAND COUNCIL CHARITY COMMITTEE
David C. WitteChairmangro.hcraht9@divad
Dennis W. Houckmoc.nsm@sinnedkcuoh
GENERAL GRAND COUNCIL ENDOWED MEMBERSHIP
Matthew D. RuthChairmanmoc.liamtekcor@htur.ttam
Dennis W. Houckmoc.nsm@sinnedkcuoh
GRAND MASTER’S CRYPTIC DAY
Richard RiepeChairmanmoc.liamg@epeirar
Kevin B. Samplemoc.liamg@36elpmas.nivek
Paul L. Danielsmoc.oohay@dyspdp
Gary A. Phillipsten.enoelbac@spillihpyrag
REGIONAL YORK RITE CONFERENCES
Wayne B. FryerChairmanmoc.kooltuo@5yugllaf
Christopher E. Tilleymoc.liamg@9nosamcitpyrC
Regional Deputy Grand Masters
Regional Deputy Grand Lecturers
RITUAL
Richard RiepeChairmanmoc.liamg@epeirar
Paul L. Danielsmoc.oohay@dyspdp
William G. Snydermoc.oohay@3591leroz
Jeffrey L. Fielder-Beymoc.liamg@cklarenegnacirema
Taz A. Meyermoc.liamg@zat.reyem
Kevin B. Samplemoc.liamg@36elpmas.nivek
SOCIAL MEDIA/COMMUNICATIONS/INTERNET
Donald MacCormickChairmanmoc.cam@kcimroccamd
David C. Wittegro.hcraht9@divad
Roy L. Gilkeymoc.liamg@yekliglr
Kevin B. Samplemoc.liamg@36elpmas.nivek
TIME AND PLACE
Wayne B. FryerChairmanmoc.liamtoh@5yugllaf
Christopher E. Tilleymoc.liamg@9nosamitpyrC
Donald L. Trabueten.tekcos@tra-art
Kevin B. Samplemoc.liamg@36elpmas.nivek
TRIENNIAL
Michael S. SmithChairmanmoc.liamg@66htimssekim
William G. Snydermoc.oohay@3591leroz
Todd A. Schulzeten.labolgcbs@60eeknaytc
Matthew D. Ruthmoc.liamtekcor@htur.ttam
YOUTH & MEMBERSHIP
Adam M. IwanowChairmanmoc.liamtoh@wonawi.mada
Roger D. Salyermoc.oohay@2002reylasregor
Aaron M. Shoemakermoc.rekameohsnoraa@etirkroy
Christopher E. Tilleymoc.liamg@9nosamitpyrC
Donald MacCormickmoc.cam@kcimroccamd
ORDER OF THE SILVER TROWEL
Roger D. FleerSecretary/Treasurermoc.liamg@regorreelf
PROGRAM BOOKS
Russell S. HansonChairmanude.iruossim@rnosnah

PAST GRAND MASTERS

NAMEYEAR
Everette L. Gloyd1978-1979
Jack R. Clark, Sr.1987-1988
E. Allen Kohler1998 (Honorary)ten.yellavc@relhokla
Bob L. Detherow1998-1999ten.knilhtrae@worehtedbob
Gary A. Phillips2003-2004ten.enoelbac@spillihpyrag
Kevin B. Sample2005 (Honorary)moc.liamg@36elpmas.nivek
Albert H. “Sonny” Miller2006-2007
Donald L. Trabue2008 (Honorary)ten.tekcos@tra-art
Danny D. Smothers2009-2010moc.liamg@srehtoms.nad
James G. Haddox2010-2011moc.tendif@xoddahj
George M. Merkle2011-2012moc.oohay@elkremmg
William C. Woolsey2012-2013moc.liamg@1591loowcw
David C. Witte2013-2014gro.hcraht9@divad
Terry R. Struse2014-2015moc.oohay@esurtsrt
William G. Snyder2015-2016moc.oohay@3591leroz
Todd A. Schulze2016-2017ten.labolgcbs@5eeknaytc
Joseph P. Elsen2017-2018moc.oohay@eojnesle
Aaron M. Shoemaker2018-2019moc.rekameohsnoraa@etirkroy

©2020 Grand York Rite of Missouri

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending
error: Content is protected !!

Log in with your credentials

Forgot your details?